Nic tak nie przyciąga do miasta, jak oryginalne propozycje na spędzenie wolnego czasu. Tych w Płocku znajdziecie bardzo wiele. Chcemy przedstawić Wam jednak kilka wybranych atrakcji, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Wzgórze Tumskie


Prawy brzeg Wisły w Płocku obfituje w przepiękne budynki. Większość płockich pereł architektonicznych znajduje się właśnie na Tumskim Wzgórzu. Jedną z nich jest zabytkowa bazylika katedralna. Ze względu na swoją długowieczną historię, stanowi ona obowiązkowy punkt wycieczki do miasta. Początki jej budowy szacuje się nawet na 1144 rok. Ważną częścią katedry jest królewska kaplica, w której spoczywają szczątki przedstawicieli rodu Piastów, w tym: Bolesława Krzywoustego i Władysława Hermana. Ze Wzgórza Tumskiego rozpościera się cudowny widok na Wisłę. U podstawy skarpy wybudowano natomiast amfiteatr, który gromadzi ludzi między innymi wokół imprez kulturalnych.

płock noclegi

Zamek książąt mazowieckich w Płocku

Zamek książąt mazowieckich to budowla z ogromnie bogatą historią. Sięga ona czasów Mieszka I. Władcą, który znacznie przyczynił się do rozbudowy płockiego zamku był natomiast Władysław Herman. W 1532 roku, prawdziwe tąpnięcie w posiadłości książąt mazowieckich spowodowała natura. Po osunięciu się ściany skarpy, nastąpił nowy podział części zamku pomiędzy władców oraz duchowieństwo. Do kolejnych zniszczeń, a tym samym zmian w jego wyglądzie, przyczyniały się liczne wojny. Zamek doczekał się renowacji w drugiej połowie XX wieku, ale jego obecny wizerunek nie odpowiada żadnemu sprzed wieków. W 1973 roku powołano do życia Muzeum Mazowieckie. Wnętrza płockiego zamku były jego siedzibą przez ponad 30 lat, aż do czasu przekazania gmachu z powrotem pod pieczę diecezji. Od roku 2008 wyremontowane pomieszczenia służą Muzeum Diecezjalnemu.

nocleg płock

Molo nad Wisłą

Wyjątkowa propozycja dla zakochanych. Na prawym brzegu Wisły znajdziecie atrakcję nietypową. Z reguły budowli takiej jak molo, turyści spodziewaj się raczej nad morzem. Tutaj będziecie mogli natomiast wyjść na wieczorny spacer na deptak, który wysunięty jest w głąb rzeki, a rozciąga się wzdłuż jej linii brzegowej. Malują się z niego przepiękne widoki. Możecie podziwiać tu wschody i zachody słońca, ale każda pora jest właściwa na odwiedziny. Na końcu 300-metrowej promenady działa restauracja – Molo Cafe. Jak możecie zauważyć, każdy znajdzie tu coś dla siebie!

płock molo

Hotel angielski w Płocku

Ciekawą historię posiada również budynek przy ul. Tumskiej 9. Niestety, do dziś po dawnym hotelu zachowała się jedynie okazała brama wjazdowa. Istnieje hipoteza, że ten neogotycki budynek zaprojektował H. Marconi, jednak jest to wyłącznie spekulacja. Hotel angielski, wybudowany w 1840 roku, na przestrzeni lat ulegał wielu przeobrażeniom. Obecnie mieści się tu Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego, gdzie dzieci mogą skorzystać z ogromnej liczby przygotowanych warsztatów, między innymi: tanecznych, muzycznych, teatralnych, sportowych, plastycznych.